Liszteske elleni védekezés házilag

2022. november 8.Házilag 665 szó3,4 perc olvasási idő
FőoldalLiszteske elleni védekezés házilag

A liszteske egy gyakori kártevő a mezőgazdaságban és a kertészetben. A meleg és a páratartalom mellett ez a rovar finom környezetet talál a legkülönfélébb növényeken. Ha furcsa foltokat, deformációkat és mézharmatot találunk a leveleken, akkor lehet, hogy ők azok. Ilyenkor rázzuk meg az ágakat, és biztosan liszteskék fognak felreppenni.

A liszteske kinézete

A liszteskét sokan fehér légynek hívják, bár sokkal jobban hasonlít a poloskára és a levéltetvekre. Egy másik érdekesség a színével kapcsolatos, ugyanis ennek a rovarnak a teste valójában sárga. Fehér megjelenését a szárnyain lévő védőviasz adja.

Ez az apró, alig 2 mm hosszú rovar mindig valamilyen nedvvel táplálkozik, harapó és szívó szájszervével szívja fel a cukrokat a növény legkönnyebben hozzáférhető részeiről. Általában a levelek alján található, ahol védettebbnek érzi magát, és ahol könnyebben átszúrja a levelet.

A tojásrakás és a teljes lárva fejlődés időszaka szintén a levelek alján zajlik. Az életciklusában négy stádium van, mielőtt elérné a kifejlettséget, ezek közül csak az elsőben mozgékonyak, a másik háromban helyben maradva táplálkoznak. Ez, valamint kis méretük azt jelenti, hogy gyakran nehéz észre venni őket.

Egyre több helyen megjelenik

A liszteskéknek számos faja létezik, legtöbbjük több növényen is képes táplálkozni, meleg éghajlaton és védett helyeken egész évben előfordulhat.

A liszteske veszélye, hogy nagyon gyakori az üvegházi kultúrákban, ahol a hőmérsékleti és páratartalmi viszonyok stabilok, így egész évben előfordulhat. Magyarországon csak a tavaszi és a nyári időszakban fogunk találkozni vele, és ha időben lépünk ellenük, akkor megmenthetjük a kertet is.

Tünetek és károk

A Planeta Huerto szerint a liszteske támadásának tünetei hasonlóak más kártevők, például a levéltetvek által okozott tünetekhez. A levelek kilyukadása elszíneződést okoz, ami később a levelek kiszáradásához és lehullásához vezet. Gyakran csavarodott vagy torz leveleket is eredményez, amelyeket fényes, ragacsos mézharmat (a táplálkozásuk gyümölcse) borít. Ez a cukros mézharmat más közvetett problémákat is okoz. A hangyák reménytelenül vonzódnak ehhez az édes csemegéhez, így betámadják a növényeket, és még nagyobb károkat okoznak.

Hogyan győzzük le?

A kártevők elleni megelőzés alapja, hogy mindent jól csináljunk: a növénynek és az éghajlatnak megfelelő öntözés, szilárd, lassan oldódó szerves trágya, az ajánlott vetési naptárak betartása, kertünk helyes tájolása a szükséges napsütéses órák elérése érdekében, és mindenekelőtt a biodiverzitás lehető legnagyobb mértékű növelése, minél több növény ültetése és a köztük lévő kompatibilitás figyelembevétele, ami nagyban erősíti kertünk ellenálló képességét mindenféle kártevővel és betegséggel szemben, és lehetővé teszi a hasznos bogarak nagyobb számú megélhetését is.

Ha pedig azt látjuk, hogy megjelentek az első liszteskék, akkor vagy egyesével szedjük le őket a levelekről (amennyiben kevés van) vagy válasszuk a kémiai vegyszereket, esetleg próbáljuk ki a kálium tartalmú szappanokat.

Ajánlott tartalmaink - Olvass bele

Ezért van szükség egyre több műszaki eladóra

2023. december 6.|

A mai modern világban az emberek már el sem tudják képzelni az életüket mobiltelefon, tablet, vagy éppen okosóra nélkül. Ezek az eszközök nem csak hasznosak, hanem praktikusak is, ugyanis olyan funkciókkal vannak ellátva, melyeknek köszönhetően

Ilyen hatással lehet a modern technológia az egészségünkre

2023. szeptember 13.|

A modern technológia rohamos léptekben fejlődik. Egyre több okos eszközt tudunk kipróbálni, megvásárolni, és akár napi szinten több órát használni, ezzel pedig úgy gondoljuk, meg tudjuk könnyíteni a saját dolgunkat, legyen szó a munkavégzésről, vagy

Go to Top